Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Čtvrtek 28. března 2024 (08:06 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Beran
Soňa - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Voříšek

Fulltext
 

Národní park České Švýcarsko [ Národní park ]

Poloha
Zahrnuje nejcennější část Labských pískovců, Jetřichovické stěny a okrajovou část Děčínských stěn. Na jihu a severovýchodě obepíná území národního parku Chráněná krajinná oblast Labské pískovce, na východě navazuje Chráněná krajinná oblast Lužické hory.

Rozloha
NP - 79 km2

Historie
Česko-Saské Švýcarsko patří k tradičním a nejznámějším oblastem turistiky ve Střední Evropě. Tato tradice má své počátky již v období romantismu, kdy území "objevili" švýcarští a němečtí romantičtí malíři. První snahy o velkoplošnou ochranu Saského Švýcarska sahají až do roku 1928. Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen 1. ledna 2000 jako čtvrtý národní park České republiky. Navazuje na národní park Sächsische Schweiz (Saské Švýcarko) na německé straně, který byl zřízen v roce 1990.

Příroda
Národní park České Švýcarsko - unikátní pískovcové skalní město je součástí rozsáhlejšího celku Labské pískovce. Území kvádrových pískovců Jetřichovických stěn je obohaceno výstupy čedičových hornin, geologicky zajímavé jsou i ojedinělé jurské vápence podél Bílého potoka. Biodiverzitu výrazně zvyšuje zdejší reliéf, vytvářející specifické klimatické poměry a vodní toky především říček Kamenice a Křinice. V hlubokých roklích a soutěskách díky stékání studeného vzduchu vzniká klimatická inverze, a tím na dně chladných, vlhkých roklí nacházíme v nadmořské výšce okolo pouhých 150 m podhorské a horské druhy vegetace. Celek národních parků České a Saské Švýcarsko ve své rozsáhlosti a současném minimálním osídlení nemá v Evropě obdoby.

Přírodní zajímavosti
Národní přírodní památka Pravčická brána - skalní most, Tichá a Divoká soutěska říčky Kamenice, Jetřichovické skály, skalní hrádky (kupř. Šaunštejn, Falkenštejn), Kyjovské údolí pokračující soutěskou říčky Křinice, vrch Růžák (619 m n. m.) s pralesovitými ekosystémy aj.

Hlavní turistická centra
Jediná vesnice v národním parku Mezná (místní část obce Hřensko) s cennými objekty lidové architektury (dům s podstávkou), hotel Mezní Louka - východisko na Pravčickou bránu a do soutěsek.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Národní park České Švýcarsko
Pražská 52
357 70 Krásná Lípa
Česko (CZ)
tel: (+420) 412 383 212

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.npcs.cz

Typ záznamu: Národní park
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 27.09.2004 v 15:10 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Březen-na pec si vlezem.
Březen-za kamna vlezem.
Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé.
V březnu vítr břízy fouká.
V březnu vítr, v dubnu déšť-pak jistě úrodný rok jest.
Březnové slunce má krátké ruce.
Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.
Studený marec, mokrý máj-bude humno jako ráj.
Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl.
Sníh v březnu škodí osení i vinné révě.
 
28.3.2001: Vládním zmocněncem pro přípravu sumitu Severoatlantické aliance v Praze v roce 2002 byl ustanoven velvyslanec ve Spojených státech Alexandr Vondra.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz